صفر تا صد آموزش کار با سرخ‌کن فیلیپس مدل HD9270

 

 

درصورتی‌که به‌تازگی یکی از دستگاه‌های سرخ‌کن شرکت فیلیپس را تهیه کرده‌اید و این مدل کد 9270 است، پس نیاز به آموزش کار با سرخ‌کن فیلیپس مدل HD9270 خواهید داشت.

در این آموزش به بررسی تمامی دستورات و کارکردهای این دستگاه می‌پردازیم. برخلاف برخی مدل‌های قدیمی، این بار از نمایشگر دیجیتال روی این سری استفاده شده است. با استفاده از این نمایشگر که دکمه‌های شبه لمسی نیز دارد، می‌توانید دستورات را از این طریق به دستگاه ارجاع دهید. البته دقت داشته باشید که این مدل امکان سرخ کردن بدون روغن را نیز دارد که یک ویژگی فوق‌العاده و انحصاری شرکت فیلیپس است.

در صورتی که مایل به یادگیری نحوه آموزش کار با سرخ‌کن فیلیپس مدل HD9270 هستید، در ادامه به طور کامل و تفصیلی دراین‌خصوص توضیحات موردنیاز را به شما شرح می‌دهیم.

Airfryer فیلیپس تنها Airfryer با فناوری منحصربه‌فرد Rapid Air برای سرخ کردن است، غذاهای موردعلاقه شما با روغن اضافه یا بدون روغن و تا 90 درصد چربی کمتر سرخ می‌کند. شما می‌توانید دستورالعمل‌های پخت و نحوه استفاده از این دستگاه را نیز با استفاده از برنامه NutriU بیاموزید.

1 300x252 - صفر تا صد آموزش کار با سرخ‌کن فیلیپس مدل HD9270

آموزش دکمه‌های سرخ‌کن فیلیپس مدل HD9270

برای این که بتوانید طرز کار این سرخ‌کن را بیاموزید، نخست لازم است که در مورد دکمه‌های آن بدانید. هرکدام از این دکمه‌ها یک کاربرد دارند که ما آن‌ها را با حروف لاتین به شما معرفی می‌کنیم. در نهایت یک سری اجزا نیز روی این دستگاه وجود دارد که هرکدام از آن‌ها در آموزش ما، نام منحصربه‌فرد خود را خواهد داشت. درصورتی‌که مایل به استفاده از آموزش کار با سرخ‌کن فیلیپس مدل HD9270 هستید، لازم است که این پیش‌نیازها را بیاموزید.

 • A دکمه افزایش دما2 300x169 - صفر تا صد آموزش کار با سرخ‌کن فیلیپس مدل HD9270
 • B دکمه کاهش دما
 • C دکمه منو
 • D منوهای از پیش تعیین شده
 • دکمه روشن/خاموش E
 • F دکمه کاهش زمان
 • دکمه افزایش زمان
 • H نشانگر زمان
 • صفحه‌نمایش
 • J نشانگر دما
 • 2 نشان MAX
 • 3 سبد
 • 4 دکمه آزادکردن سبد
 • 5 تابه
 • 6 سیم برق
 • 7 خروجی هوا
 • 8 ورودی هوا

همان طور که در تصویر بالا می بینید، هر کدام از این دکمه ها یک کاربرد دارند که در لیست بالا به شما توضیح دادیم. حالا اجازه دهید برای اولین بار دستگاه را روشن کنیم. فرض را بر این می گیریم که شما اولین بار است دستگاه را راه اندازی می کنید.

 1. تمام مواد بسته‌بندی را بردارید.
 2. هرگونه برچسب یا برچسب (در صورت وجود) را از دستگاه جدا کنید.
 3. همان‌طور که در قسمت نشان‌داده‌شده است، قبل از اولین استفاده، دستگاه را کاملاً تمیز کنید

در دفترچه این دستگاه برای طبخ هر خوراکی یک دمای مشخص در نظر گرفته شده است. می‌توانید به آن مراجعه نموده و بسته به نوع طبخ خود، یخ‌زده، سبزی‌ها، گوشت و ترکیب آن‌ها رنج دمایی و البته رنج حرارتی را مشخص کنید. دقت داشته باشید که نیازی نیست در هنگام پخت انواع خوراکی‌ها روغنی به دستگاه اضافه کنید. در آموزش کار با سرخ‌کن فیلیپس مدل HD9270 در این مورد البته بیشتر توضیح خواهیم داد.

آماده‌سازی سرخ‌کن فیلیپس مدل HD9270  برای استفاده

دستگاه را روی مکانی ثابت، افقی، تراز و مقاوم در برابر حرارت قرار دهید.

توجه داشته باشید:

 • از قراردادن چیزی در بالا یا کناره‌های دستگاه خودداری کنید. این می‌تواند اختلال ایجاد کند.
 • جریان هوا و نتیجه سرخ کردن را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.
 • دستگاه عامل را نزدیک یا زیر اشیایی که ممکن است خراش ایجاد کنند قرار ندهید.
 • دوشاخه را قبل از پختن جدا نکنید.

آموزش کار با سرخ‌ کن فیلیپس مدل HD9270

پیش‌ از این گفتیم که این دستگاه بدون نیاز به روغن‌ کار می‌ کند. دقت کنید که تابه را با روغن، چربی سرخ‌ کردنی پر نکنید. فراموش نکنید که پیش‌ از این هم در آموزش کار با سرخ‌ کن فیلیپس مدل HD9270 در مورد عدم نیاز به روغن صحبت کردیم، البته این بدان معنی نیست که طبخ دقیقاً شبیه به چیزی که شما با روغن مصرف می‌ کنید باشد.

سطوح داغ را لمس نکنید. از دستگیره استفاده کنید. ین دستگاه فقط برای مصارف خانگی است، این دستگاه ممکن است هنگام استفاده برای اولین‌بار مقداری دود تولید کند. این طبیعی است. برای استفاده از این سرخ‌کن شما نیازی به‌پیش گرم‌کردن ندارید.

دستگاه را به برق متصل کنید. دقت کنید که برق شما نوسان نداشته باشد.

ماهیتابه با سبد را با کشیدن آن از دستگاه خارج کنید.

4 - صفر تا صد آموزش کار با سرخ‌کن فیلیپس مدل HD9270

مواد را داخل سبد بریزید. بهتر است میزان را بر حسب علامتی که در تصویر زیر مشخص شده است تنظیم کنید. در غیر این صورت دستگاه ممکن است به‌ مرور دچار مشکل شود.

5 - صفر تا صد آموزش کار با سرخ‌کن فیلیپس مدل HD9270

این سرخ‌ کن می‌ تواند طیف وسیعی از مواد را آماده کند. در دفترچه این دستگاه در یک جدول، توضیحات در مورد نحوه و میزان استفاده از اقلام خوراکی توضیح داده شده است. از مقدار مشخص شده در بخش «جدول غذا» تجاوز نکنید یا آن را بیش از حد پر نکنید.

فراتر از علامت “MAX” که در تصویر نمایش داده‌ ایم، دستگاه را پر نکنید. اگر می‌ خواهید مواد مختلفی را به طور هم‌ زمان تهیه کنید، مطمئن شوید زمان پخت درستی را انتخاب کرده‌ اید.

ماهیتابه را با سبد دوباره داخل سرخ‌ کن هوا قرار دهید.

6 - صفر تا صد آموزش کار با سرخ‌کن فیلیپس مدل HD9270

هرگز تابه را بدون سبد در آن استفاده نکنید. تابه یا سبد را در حین استفاده و تا مدتی پس از آن لمس نکنید، زیرا بسیار گرم می‌شود.

دکمه روشن/خاموش را فشار دهید تا دستگاه روشن شود.

7 - صفر تا صد آموزش کار با سرخ‌کن فیلیپس مدل HD9270

دکمه افزایش یا کاهش دما را فشار دهید تا موارد موردنیاز را انتخاب کنید.

8 - صفر تا صد آموزش کار با سرخ‌کن فیلیپس مدل HD9270

برای انتخاب زمان موردنیاز دکمه زمان را فشار دهید.

9 - صفر تا صد آموزش کار با سرخ‌کن فیلیپس مدل HD9270

برای شروع فرایند پخت، دکمه روشن/خاموش را فشار دهید.

10 - صفر تا صد آموزش کار با سرخ‌کن فیلیپس مدل HD9270

در طول پخت، دما و زمان به طور متناوب نشان داده می‌شوند. آخرین دقیقه پخت بر حسب ثانیه شمارش معکوس می‌شود.

در حین پخت:

اگر می‌خواهید زمان پخت یا درجه حرارت را تغییر دهید، دکمه بالا یا پایین مربوط به هر کار را فشار دهید.

برای توقف فرایند پخت، دکمه روشن/خاموش را فشار دهید.

برای ازسرگیری پخت‌وپز برای ادامه فرایند پخت، دکمه روشن/خاموش را دوباره فشار دهید.

هنگامی که ظرف را بیرون می‌آورید، دستگاه به طور خودکار در حالت مکث قرار می‌گیرد. فرایند پخت‌وپز با قراردادن ظرف و سبد ادامه می‌یابد.

برای تغییر واحد دما از سانتیگراد به فارنهایت یا روش دیگر در سرخ‌کن خود، دکمه بالا و پایین دما را فشار دهید.

اگر ظرف 30 دقیقه زمان پخت موردنیاز را تنظیم نکنید، دستگاه به دلایل ایمنی به طور خودکار خاموش می‌شود.

تکان دادن غذاهای درون سرخ‌کن

برخی از مواد نیاز به تکان دادن یا چرخاندن در نیمه زمان پخت دارند، می‌توانید لیست این غذاها را در دفترچه بررسی کنید. برای تکان دادن مواد، ظرف را با سبد بیرون بیاورید، آن را روی یک صفحه کار مقاوم در برابر حرارت قرار دهید، درب آن را بلغزانید و دکمه مربوط به سبد را فشار دهید.

بعدازاین که کارتان تمام شد، سبد را در ماهیتابه قرار دهید و دوباره آنها را داخل دستگاه بازگردانید. اگر تایمر را روی نیمی از زمان پخت تنظیم کنید و صدای زنگ تایمر را شنیدید زمان تکان دادن یا چرخاندن مواد است. مطمئن شوید که تایمر را به حالت اولیه بازنشانی کردید.

وقتی زنگ تایمر را می‌شنوید، زمان پخت سپری شده است.

می‌توانید فرایند پخت‌وپز را به‌صورت دستی متوقف کنید. برای این کار دکمه On/Off را فشار دهید.

تابه را بیرون بیاورید و بررسی کنید که آیا مواد آماده هستند یا خیر. برای حذف مواد کوچک (مثلاً سیب‌زمینی سرخ شده)، سبد را از تابه خارج کنید، ابتدا درب را بلغزانید و سپس دکمه آزادکردن سبد را فشار دهید.

11 - صفر تا صد آموزش کار با سرخ‌کن فیلیپس مدل HD9270

پس از فرایند پخت، تابه، سبد، محفظه داخلی و مواد داغ هستند بسته به نوع مواد موجود در سرخ‌کن، ممکن است بخار از تابه خارج شود و شما گاهی بوی عجیبی استشمام کنید. محتویات سبد را در یک کاسه یا روی یک بشقاب خالی کنید. بهتر است این کار را هر چه سریع‌تر انجام دهید، چون ممکن است روغن داغ در کف تابه باشد و بعد از مدتی به آن بچسبد.

انتخاب حالت گرم نگه‌داشتن سرخ‌کن اچ دی 9270

دکمه منو را که نماد گرم نگه‌داشتن است و چشمک می‌زند فشار دهید.

12 - صفر تا صد آموزش کار با سرخ‌کن فیلیپس مدل HD9270

برای شروع حالت گرم نگه‌داشتن دکمه روشن/خاموش را فشار دهید.

13 - صفر تا صد آموزش کار با سرخ‌کن فیلیپس مدل HD9270

تایمر نگه‌داشتن گرم روی 30 دقیقه تنظیم شده است. برای تغییر زمان گرم نگه‌داشتن (1 تا 30 دقیقه)، دکمه کاهش زمان را فشار دهید. البته به این موضوع دقت کنید که دما را نمی‌توان در حالت گرم نگه‌داشتن تغییر داد.

برای توقف موقت حالت گرم نگه‌داشتن، دکمه روشن/خاموش را فشار دهید. همین‌طور به جهت ادامه دادن در حالت گرم نگه‌داشتن، دکمه روشن/خاموش را دوباره فشار دهید. برای خروج از حالت گرم نگه‌داشتن، دکمه روشن/خاموش را برای مدت طولانی فشار دهید.

اگر غذایی مانند سیب‌زمینی‌سرخ‌کرده در طول حالت گرم نگه‌داشتن تردی زیادی از دست بدهد،

یا با خاموش‌کردن زودتر دستگاه، زمان گرم نگه‌داشتن را کوتاه کنید یا بهتر است کلاً این کار را برای سیب‌زمینی‌ها انجام ندهید.

آشپزی با پیش تنظیم حالت اتوماتیک در سرخ‌کن فیلیپس 9270

دکمه Menu را فشار دهید. دکمه و نماد مربوط به غذای یخ‌زده چشمک می‌زند. را فشار دهید دکمه منو هرچند وقت یکبار که از پیش تنظیم موردنیاز شما چشمک می‌زند.

14 - صفر تا صد آموزش کار با سرخ‌کن فیلیپس مدل HD9270

15 - صفر تا صد آموزش کار با سرخ‌کن فیلیپس مدل HD9270

وقتی نماد روی این حالت قرار می‌گیرد که در تصویر قبلی مشاهده می‌شود، لازم است که دکمه روشن و خاموش یا توقف را انتخاب کنید.

استفاده از دیگر حالات و برنامه‌های پخت سرخ‌کن 9270

در طول فرایند پخت، دکمه روشن/خاموش را برای مدت طولانی فشار دهید؛ فرایند پخت‌وپز را متوقف کنید. سپس دستگاه در حالت آماده‌به‌کار قرار می‌گیرد. دکمه روشن/خاموش را دوباره فشار دهید تا دستگاه روشن شود.

16 - صفر تا صد آموزش کار با سرخ‌کن فیلیپس مدل HD9270

مانند تصویر بالا، دکمه منو را هرچند وقت یکبار که از پیش تنظیم موردنیاز چشمک می‌زند فشار دهید. برای شروع فرایند پخت، دکمه روشن/خاموش را فشار دهید.

17 - صفر تا صد آموزش کار با سرخ‌کن فیلیپس مدل HD9270

مجدداً بر اساس چیزی که در تصویر بالا قابل‌مشاهده است، باید دکمه راه‌اندازی را لمس کنید. در این حالت دستگاه همه چیز را اتوماتیک تنظیم می‌کند. مثلاً در تصویر بالا ما نماد را روی حالت پخت گوشت مرغ قرار دادیم که با آیکون ران مرغ قابل‌مشاهده است. همین‌طور می‌توان دستگاه را روی حالت پخت استیک، سبزی‌ها، یخ‌زدایی و… نیز قرار داد. دقت کنید که در این وضعیت، نخست دمای موردنیاز بر حسب فارنهایت یا سانتی‌گراد بسته به پارت نامبر دستگاه و سپس مدت‌زمان موردنیاز برای طبخ انتخاب می‌شود. شما در این حالت نمی‌توانید چیزی را تغییر دهید.

نظافت و تمیزکردن سرخ‌کن فیلیپس مدل 9270

دکمه روشن/خاموش را فشار دهید تا دستگاه خاموش شود، دوشاخه را از پریز جدا کنید و اجازه دهید دستگاه خنک شود. تابه و سبد را بردارید تا سرخ‌کن هوا سریع‌تر خنک شود. چربی یا روغن ریخته شده را از کف تابه دور بریزید. تابه و سبد را در ماشین ظرفشویی بگذارید، در غیر این صورت می‌توانید با آب داغ و مایع ظرفشویی و یک اسفنج نرم و معمولی به‌راحتی عملیات شستشو را خودتان انجام دهید. لازم نیست که به سراغ اسکاچ بروید.

ماهیتابه را با پلاگین لاستیکی در ماشین ظرفشویی قرار دهید. لاستیک را جدا نکنید. اگر بقایای غذا به ماهیتابه یا سبد چسبید، می‌توانید آنها را در آب داغ خیس کنید و مایع ظرفشویی به مدت 10-15 دقیقه درون آن بریزید. خیساندن بقایای غذا را شل می‌کند و حذف آن را آسان‌تر می‌کند. حتماً از مایع ظرفشویی استفاده کنید که می‌تواند روغن را زودتر حل کند. گر روی تابه یا سبد لکه‌های چربی وجود دارد و شما نتوانسته‌اید آنها را با آب داغ و ظرفشویی پاک کنید مایع، از چربی‌گیر مایع استفاده کنید.

در صورت لزوم، بقایای مواد غذایی چسبیده به المنت حرارتی را می‌توان با یک‌پارچه تمیز کنید. قسمت بیرونی دستگاه را با یک‌پارچه مرطوب پاک کنید.

المنت حرارتی را با یک برس تمیزکننده تمیز کنید تا مواد غذایی از بین برود.

18 - صفر تا صد آموزش کار با سرخ‌کن فیلیپس مدل HD9270

داخل دستگاه را با آب داغ و مواد غیر ساینده مانند اسفنج تمیز کنید.

19 300x164 - صفر تا صد آموزش کار با سرخ‌کن فیلیپس مدل HD9270

جمع‌بندی نهایی

بر اساس مقاله‌ای که در این پست تحت عنوان آموزش کار با سرخ‌کن فیلیپس مدل HD9270 خواندیم، حالا شما می‌توانید به‌راحتی از این دستگاه برای طبخ انواع خوراکی‌ها بدون روغن استفاده کنید. این سرخ‌کن در حال حاضر یکی از بهترین و بروز ترین تکنولوژی‌های شرکت‌های ژاپنی در صنعت لوازم خانه و آشپزخانه است. همان‌طور که اشاره شد. به دو طریق شما می‌توانید این دستگاه را برنامه‌ریزی کنید. حالت اول تنظیم دما و مدت‌زمان موردنیاز است که بر عهده خودتان خواهد بود. این مناسب زمانی است که دقیقاً می‌دانید دستگاه در چه مدت‌زمانی می‌تواند یک خوراک را کاملاً بپزد. درصورتی‌که دراین‌خصوص چیزی نمی‌دانید در یکی از قسمت‌های آموزش کار با سرخ‌کن فیلیپس مدل HD9270، در مورد نحوه استفاده از منوهای آماده هم صحبت کردیم.

در منوی آماده این دستگاه شما می‌توانید طبخ خودکار و تنظیم دمای اتوماتیک را انتخاب کنید. در این وضعیت دما، حرارت و نوع پخت مشخص می‌گردد.

امیدوارم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

فرشاد اشرف گنجویی
ارسال دیدگاه