حلوا سنتی زعفرانی

حلوا سنتی زعفرانی

حلوا سنتی زعفرانی

مواد لازم برای تهیه حلوا سنتی زعفرانی

یکی از دسرهای محبوبی که در مراسمات مختلف تهیه می شود و با طعم های مختلف پخته می شود حلوا است که معمولاً در طعم مختلف حلوای هویج، حلوا شکری، گردویی و غیره وجود دارد و با توجه به نوع حلوایی که می پذیرد می‌توانید آن را به عنوان دسر بعد از غذا میل کنید و یا موقع پختن غذا می توانید از آنها استفاده کنید و یا حتی در مهمانی‌ها و پذیرایی ها از آن استفاده کنید.

ولی به طور معمول از حلوا به عنوان میان وعده و دسر استفاده می‌شود زیرا بسیار مقوی است و به علت داشتن طعم دهنده های طبیعی، طعم لذیذی دارد که بسیار خوشایند است و شما می توانید برای سفره های افطار و سحر و یا مراسمات و مهمانی های مختلف این حلوا را تهیه کرده و میل نمایید.

طرز تهیه حلوای سنتی زعفرانی

در ادامه با طرز تهیه حلوای سنتی آشنا می شوید که می توانید برای خیرات هم از آن استفاده کنید. پختن این حلوا بسیار کار ساده ای است و مواد لازمی که در ادامه برای تهیه حلوای سنتی مشاهده می کنید برای 4 نفر تعیین شده است و در صورت تمایل به پخت آن برای تعداد نفرات کمتر یا بیشتر می توانید با رعایت نسبت ها مقدار مواد اولیه را تغییر دهید که حدود نیم ساعت زمان برای آماده‌ سازی این حلوا نیاز دارید و نیم ساعت هم برای پخت آن به زمان احتیاج دارید.

حلوا شیره

مواد لازم برای تهیه شهد حلوا

  • آب : نصف پیمانه
  • گلاب : یک‌ سوم پیمانه
  • شکر : نصف پیمانه
  • زعفران : به مقدار لازم

مواد لازم برای تهیه حلوا سنتی زعفرانی

دستور پخت حلوای سنتی

برای پختن حلوا باید در مرحله اول آرد را الک کنید و کمی روی حرارت ملایم تفت دهید و آن را به هم بزنید تا وقتی که تغییر رنگ میدهد و بوی خامی آن گرفته می‌شود ادامه مراحل را انجام دهید.

در ضمن برای اینکه آرد شما گلوله نشود حتما آن را دو باره الک کنید و باید آن را با روغن تفت دهید ولی تفت دادن بیش از حد باعث تلخی آن می شود و وقتی که آرد شما تغییر رنگ و بو داد، باید آن را کنار بگذارید و وسط قابلمه کره و روغن مایع و روغن جامد بریزید و آنها را با هم مخلوط کنید و تفت دادن را ادامه دهید.

بعد از آن کم کم شهد حلوا را هم به آرد اضافه کنید تا به قوام مناسب برسد و آماده سرو کردن بشود.

دستور پخت حلوای سنتی

 طرز تهیه شهد حلوا

برای اینکه شهد حلوا را هم تهیه کنید باید آب و شکر را با هم مخلوط کرده و روی شعله گاز قرار دهید تا کاملاً شکر داخل آب حل شود.

سپس نوبت اضافه کردن گلاب و زعفران است و باید بعد از آنکه آن ها را با هم مخلوط کردید شهد را از روی شعله برداشته و به آرد تفت داده شده اضافه کنید.

بعد از اینکه به خوبی تمام محتویات مخلوط شدند باید آنها را به هم بزنید تا شربت کاملاً جذب آرد شود. سپس می توانید حلوای تهیه شده را در ظرف مناسبی سرخ کرده و برای تزیین آن هم از گردو، پودر نارگیل، خلال بادام و پسته یا گل استفاده نمایید و آن را در هر قالبی که میخواهید سرو کنید.

 طرز تهیه حلوا

 فوت و فن های تهیه حلوای سنتی

آرد های مختلفی برای پختن حلوا وجود دارد ولی بهترین نوع آردی که می‌توانید برای پختن حلوا استفاده کنید آرد گندم، آرد سنگک و آرد سبوس دار است؛ زیرا زمان تفت دادن بیشتری دارند و به نسبت آرد سفید گزینه مناسب تری برای پخت حلوا می باشد.

اگر تمایل دارید که رنگ حلوای شما روشن باشد حتماً زمان کمتری را برای تفت دادن آرد مصرف کنید و مقدار بیشتری از زعفران استفاده کنید.

چنانچه تمایل دارید حلوای شما تیره رنگ باشد باید روغن بیشتری در پخت آن مصرف کنید و بیشتر آرد را تفت دهید.

حلوا خیرات

حلوا مراسمات مذهبی

برای چشیدن مقدار شیرینی حلوا باید توجه داشته باشید که وقتی دسر شما داغ است مقدار شیرینی بیشتر به نظر می رسد، پس برای سنجش مقدار مناسب شیرینی طعم داغ را مدنظر قرار ندهید.

حتماً برای وقتی که می‌ خواهید شهد را به آرد اضافه کنید دمای آن گرم باشد و تا جایی که می‌ توانید از کره، روغن مایع و روغن جامد استفاده کنید؛ زیرا روغن مایع موجب براق شدن آن می‌شود و روغن جامد هم باعث پوک شدن این دسر می‌شود.

اگر مقدار شربت شما خیلی باشد حلوا شل می‌ شود و در این زمان می توانید حلوا را روی حرارت کم گاز قرار دهید تا آب اضافه تبخیر شده و به قوام مناسب برسد و اگر به خاطر اضافه کردن روغن زیاد حلوای شما شل شده بهتر است که مجدداً به آن آرد اضافه کنید.

تزیین حلوا

 

فرشاد اشرف گنجویی
ارسال دیدگاه