شیرینی دانمارکی

شیرینی دانمارکی

شیرینی دانمارکی

مواد لازم برای تهیه شیرینی دانمارکی

نمک به مقدار لازم

شیرینی دانمارکی جزو شیرینی های پرطرفداری است که در بسیاری از مراسم ها و مهمانی ها آن را سرو می کنند. حتی در مجالس خیلی شیک که معمولا شیرینی تر سرو می شود و به سراغ شیرینی خشک نمی روند، شیرینی دانمارکی خود نمایی می کند‌، زیرا این شیرینی طعم بی نظیری دارد و خیلی خشک نیست و وزن سبکی هم دارد‌.

در این مطلب قصد داریم شما را با مواد لازم برای تهیه شیرینی دانمارکی آشنا کنیم و سپس طرز تهیه شیرینی دانمارکی را به شما آموزش دهیم. توجه داشته باشید که نسبت های دقیقی بین مواد اولیه قرار داده شده تا یک شیرینی خوشمزه حاصل شود و باید آن را در نظر بگیرید. اگر بخواهید تعداد کمتر یا بیشتر از شیرینی دانمارکی تهیه کنید باید با رعایت نسبت ها مقدار مواد اولیه را تغییر دهید تا فرم و کیفیت آن حفظ شود. این مواد برای 4 نفر مناسب است.

شیرینی دانمارکی

بهترین طرز تهیه شیرینی دانمارکی

توجه داشته باشید که برای تهیه شیرینی دانمارکی استفاده از پوست رنده شده لیمو کاملاً دلبخواهی است و در صورت تمایل می‌توانید آن را بریزید و همچنین مواد قرمز رنگ برای کرم وانیل است.

در اولین مرحله برای تهیه شیرینی دانمارکی باید داخل یک کاسه، یک قاشق شکر را با پودر مایه خمیر فوری ترکیب کنید و مقداری آب ولرم روی آن بریزید و آنها را مخلوط کنید. بعد از اینکه کمی با هم ترکیب شدند روی ظرف را پوشانده و 5 دقیقه منتظر بمانید.

در همین فاصله روغن صاف قنادی یا کره را درون ظرفی رنده کرده و سپس داخل سلفون بریزید و روی آن را بپوشانید و با کمک دست فرم دهید و به شکل مستطیل یا مربع در بیاورید.

طرز تهیه شیرینی دانمارکی

کره شما باید مثل خمیر نرم شده باشد اما اگر خیلی زیاد آب شده بود می توانید 10 دقیقه آن را داخل یخچال بگذارید تا به حالت خمیری در بیاید و آب نشود.

حالا باید خمیر شیرینی دانمارکی را تهیه کنید. برای این منظور باید به سراغ تهیه خمیر بروید و درون یک ظرف پوست لیموی رنده شده را ریخته و سپس آب لیمو به آن اضافه کنید. بعد یکی از زرده تخم مرغ ها را درون ظرف بشکنید و کمی با هم زن آن را مخلوط کنید و بعد روغن مایع را داخل آن بریزید و به ترتیب شیر، نمک و باقیمانده شکر را هم داخل آن بریزید و هم بزنید.

بعد از اینکه کمی آنها را هم زدید مایه خمیر ترش هم به آنها اضافه کنید و هم زدن را ادامه دهید.

حالا باید آرد را الک کنید و در همین حین آردهای الک شده را به تدریج به مایه اضافه کنید و هم بزنید و بعد سطح کار را با مقداری آرد بپوشانید و خمیر را روی آن بگذارید و حدود ده دقیقه آن را ورز بدهید.

وقتی که خمیر شما لطیف و نرم شد آن را درون یک ظرف بگذارید و روی ظرف را بپوشانید تا حدود نیم ساعت در دمای محیط باقی بماند و استراحت کند.

در همین مدتی که خمیر استراحت می‌کند باید کرم وسط شیرینی دانمارکی را هم تهیه کنید که برای این منظور باید داخل یک ظرف شکر را با آرد نشاسته ذرت و یک سوم از شیر سرد ترکیب کنید و هم بزنید و بقیه شیر را هم درون یک ظرف دیگر ریخته و روی شعله گاز بگذارید تا به جوش برسد. بهتر است آن را به تدریج به مایه کرم اضافه کنید و سریع هم بزنید.

طرز تهیه شیرینی دانمارکی خانگی

پس از آن باید مواد را دوباره برگردانید به ظرفی که شیر را داخل آن جوشانده بودید و روی شعله گاز بگذارید و همانطور که حرارت می خورد آن را هم بزنید تا غلظت بیشتری پیدا کند. وقتی که قل زدن آنها شروع شد آنها را از روی شعله گاز بردارید.

اکنون نوبت تهیه کردن شیرینی دانمارکی است و باید مواد کرم را درون یک ظرف بریزید و مقداری وانیل به آن اضافه کنید.

وقتی که آنها را با هم مخلوط کردید روی ظرف را با سلفون یا پلاستیک بپوشانید و به سراغ خمیرها بروید. حالا که نیم ساعت استراحت کردند با پشت انگشت آنها را ورز بدهید.

سپس روی سطح کار را با کمی آرد پوشانده و خمیر را روی آن بگذارید و با کمک وردنه آن را به همه طرف ها باز کنید.

سعی کنید وسط خمیر کلفت تر باشد. سپس کره که آماده شده و نرم را وسط خمیر بگذارید، ولی توجه داشته باشید که نرمی خمیر شیرینی و کره شما باید در یک حد باشد تا خمیر نشود.

هنگامی که کره را وسط خمیر گذاشتید 4 طرف خمیر را روی هم بگذارید و کاملا آن را بپوشانید و به کمک وردنه ضربه های آهسته به آن بزنید و سپس خمیر را کمی باز کنید و به شکل مستطیل در بیاورید.

سپس باید خمیری که باز شده را تا بزنید، به این صورت که کمی نصف بیشتر خمیر را تا بزنید و نصف دیگر را روی آن قرار دهید و این کار را باید 6 بار انجام بدهید و هر دفعه هم خمیر حدود 20 دقیقه درون یخچال بماند و بعد آن را باز کنید و هر بار خمیر را از یک سمت دیگر تا بزنید و روی خمیر را بپوشانید و درون یک سینی بگذارید و 20 دقیقه داخل یخچال بگذارید.

شیرینی دانمارکی مجلسی

سپس با وردنه خمیر را باز کرده و مجدداً آن را تا بزنید تا 6 مرتبه این کار را تکرار کنید و در آخرین مرحله این خمیر را باز کردید باید حدود یک سانتیمتر ضخامت داشته باشد و دور خمیر را با کاتر یا چاقو بریده و صاف کنید و در اندازه های مساوی به شکل مربع کوچک برش دهید و کمی از همان مایه را داخل آن بریزید و ببندید و به شکل شیرینی دانمارکی تهیه کنید و بعد داخل سینی فر کاغذ روغنی بگذارید و خمیری که آماده شده را با فاصله داخل آن قرار دهید و روی سینی خمیر را پوشانده و حدود یک ساعت به آن استراحت بدهید‌.

پس از آن باید یک زرده تخم مرغ هم زده و با کمک قلم روی خمیر شیرینی ها بمالید و روی آن کنجد و تخمه یا هر چیزی که می خواهید بپاشید و بعد فر را روی حرارت 350 درجه فارنهایت بگذارید تا گرم شود و شیرینی‌ها را حدود 30 دقیقه داخل فر بگذارید که پف کند و کاملاً بپزد.

وقتی که طلایی رنگ شدند، آنها را از فر بیرون آورده و هنگامی که پخت شربت یا عسل رقیق شده که آماده کرده اید روی آن بمالید تا براق تر شود‌.

شیرینی دانمارکی

 

حتما بخوانید : دلمه بادمجان
فرشاد اشرف گنجویی
ارسال دیدگاه