میرزا قاسمی

میرزا قاسمی

میرزا قاسمی

مواد لازم برای تهیه میرزا قاسمی

میرزا قاسمی یکی از محبوب ترین و اصیل ترین غذاهای ایرانی مربوط به شمال کشور است که در زمان ناصرالدین شاه توسط والی حاکم رشت طبخ شد و بعد از آن آنقدر بین مردم ایران محبوب و معروف شد که این روزها در اکثر نقاط مختلف کشور این غذا را به عنوان یکی از غذاهای اصلی ایرانی بر سر سفره غذای خود می‌برند.

 معمولاً بادمجان کبابی، گوجه و تخم مرغ برای پختن میرزا قاسمی شمالی مورد استفاده قرار می گیرد و یکی از عناصر اصلی در غذاهای شمالی یعنی سیر هم در کنار این غذا وجود دارد .

طرز تهیه میرزاقاسمی

همانطور که می دانید تخم‌ مرغ سرشار از امگا 3 بوده و به خودی خود یک غذای کامل محسوب می شود و می توانید با استفاده از آن هم املت درست کنید و هم در کنار یک برنج کته به عنوان یک وعده غذایی آن را میل کنید ، اما در این طرز دستور پخت آن را در میرزاقاسمی به کار می بریم .

مواد اولیه و مواد لازم برای تهیه میرزا قاسمی که به آن اشاره خواهیم کرد برای 4 نفر در نظر گرفته شده و با توجه به تعداد نفرات میتوانید به نسبت مواد را تغییر دهید.

 میرزا قاسمی شمالی

به طور کلی میرزاقاسمی از غذاهای آسان محسوب می‌ شود که نهایتاً نیم ساعت برای آماده‌ سازی آن زمان نیاز دارید و به همان زمان هم برای پخت این غذا به زمان نیاز دارید و خیلی زود این غذای خوشمزه را می توانید تهیه کرده و میل نمایید .

دستور پخت میرزا قاسمی

بهترین طرز تهیه میرزا قاسمی

برای پخت میرزاقاسمی اول باید بادمجان های خود را با پوست روی ذغال قرار دهید تا به خوبی کباب شوند و همه پوست آن ها به حالت ذغالی در بیاید و تا زمانی که تقریباً مغز بادمجان شما بپردازد ادامه دهید و برای این که امتحان کنید که آیا بادمجان ها پخته اند یا هنوز خام هستند ، می توانید داخل آن ها یک سیخ چوبی قرار دهید و متوجه پختگی و خامی آن ها شوید و هر زمان که احساس کردید بادمجان پخته ، بهتر است آنها را کنار بگذارید تا کمی سرد شود .

در همین حال می‌توانید گوجه فرنگی‌ های مورد نیاز را رنده نموده و سیر ها را هم به صورت ساطوری ریز کنید .

تزیین میرزا قاسمی

در مرحله بعدی باید داخل یک ماهیتابه یک استکان روغن بریزید و اجازه بدهید که روغن داخل آن گرم شود ولی نباید بگذارید خیلی داغ باشد و سپس باید سیر های خورد شده و ساطوری شده را با زردچوبه داخل روغن بریزید و وقتی که شعله گاز را ملایم کردید کمی آنها را تفت دهید .

بهتر است در این مرحله بادمجان های کبابی که حالا سرد شده اند را پوست کنده و آن ها را هم ساطوری کنید و به موادی که داشتید اضافه کنید و مجددا همه محتویات را تفت دهید .

در مرحله بعدی باید گوجه فرنگی هایی که رنده شده بود را درون تابه بریزید و درِ آن را بگذارید و اجازه دهید که آن ها با شعله کم بپزند و آبشان بخار شود و وقتی که غلیظ تر شد ؛ آبلیمو را به آن اضافه کرده و مجدداً تفت دهید و در نهایت نمک و فلفل را به محتویات آماده شده اضافه کنید و خوب بهم بزنید تا یک دست شوند  .

مواد اولیه میرزا قاسمی

در مرحله بعدی تخم‌ مرغ‌ها را روی مواد آماده شده بشکنید و بدون اینکه آن را هم بزنید در تابه را گذاشته و اجازه دهید که تخم‌ مرغ‌ها بسته شوند و بعد از اینکه  تخم مرغ ها پختند ، می‌ توانید در ماهیتابه را برداشته و آنها را قطعه قطعع کنید و مواد را بهم بزنید تا به خوبی تخم‌ مرغ ها هم خورد شوند و محتویات یکدست شود.

 حالا میرزا‌قاسمی شما آماده است و می‌توانید آن را سرو کرده و میل نمایید.

 این غذا را می توانید هم با استفاده از جعفری و سایر سبزیجات مختلف تزیین کرده و با نان میل کنید و هم می توانید در کنار برنج کته آن را نوش جان کنید .

میرزا قاسمی گیلانی

 

فرشاد اشرف گنجویی
ارسال دیدگاه