خورشت قورمه سبزی

خورشت قورمه سبزی

خورشت قورمه سبزی

مواد لازم برای تهیه خورشت قورمه سبزی

خورشت قورمه سبزی بدون شک یکی از محبوب ترین و لذیذترین غذاهای ایرانی می باشد و کمتر کسی پیدا می‌شود که از این غذا استقبال نکند و تقریباً هر خانم خانه‌ داری نحوه پخت قرمه سبزی را به خوبی می داند .

 اما پختن خورشت لذیذ و جا افتاده شدن آن نکاتی دارد که با دانستن آن می توانید یک خورشت قورمه سبزی منحصربفرد را برای خود، خانواده و مهمانانتان مهیا کنید.

خورشت قورمه سبزی جزو غذاهای اصلی ما ایرانی هاست که بیش از یک و نیم تا دو ساعت برای پختن و جا افتادن آن زمان نیاز است و طرز دستور پختی که در ادامه مشاهده می کنید ، مواد لازم برای تهیه خورشت قورمه سبزی برای 6 نفر است و می توانید با توجه به تعداد نفرات مقدار آن را کم و زیاد کنید.

 مواد لازم جهت تهیه قورمه سبزی

بهترین طرز تهیه خورشت قورمه سبزی

اولین مرحله برای پخت یک قورمه سبزی خوشمزه خیساندن لوبیا از شب قبل است و باید حداقل دو تا سه بار آب آن را عوض کنید تا باد لوبیا گرفته شود . هم می‌تواند از لوبیا قرمز و هم لوبیا چیتی برای پختن قورمه سبزی استفاده کنید.

برای شروع پخت خورشت قورمه سبزی باید اول پیازها را نگینی خرد کنید و کمی روغن داخل یک قابلمه ریخته و با حرارت ملایم پیازها را سرخ کنید تا طلایی و سبک شوند و بعد از آن زردچوبه را به پیاز ها اضافه کنید.

در این مرحله باید گوشت خورشتی که از قبل خرد شده را به اندازه دلخواه به پیازها اضافه کرده و تفت دهید و تفت دادن را تا جایی ادامه دهید که رنگ گوشت تغییر کند ولی سرخ نشود .

 در مرحله بعدی باید در قابلمه جدا لوبیاها را با آب بپزید و اجازه دهید لوبیا نیم پز شود. ممکن است پختن لوبیا در کنار گوشت باعث شود که خورشت به اندازه کافی جا نیافتد و لعاب نیندازد.

در گام بعدی باید به مواد داخل قابلمه که پیاز و گوشت تفت داده شده بود؛ کمی آب جوش (2-3لیوان) اضافه کنید و در قابلمه را ببندید تا گوشت با شعله کم گاز بپزد و در این مدت که گوشت نیم پز می شود؛ بهتر است سبزی خورشت قورمه سبزی را پاک کرده و شسته و خرد کنید و در یک قابلمه سرخ نمایید .

اگر از قبل سبزی خورشتی شما به صورت یخ زده در فریزر بوده، بهتر است اجازه دهید که اول یخ آن باز شود و بعد آن را داخل غذا بیندازید.

خورشت قورمه سبزی

بعد از اینکه گوشت نیم پز شد، آب لوبیا نیم پز شده را هم بگیرید و با سبزی هایی که سرخ کرده بودید به خورش اضافه نمایید و برای چاشنی و خوش طعم شدن خورشت قورمه سبزی می توانید از لیمو عمانی استفاده کنید و آن ها را از قبل سوراخ کرده و داخل خورشت بیاندازید و 2 تا 3 لیوان آب هم داخل آن بریزید تا به جوش آید و خورشت جا بیفتد.

البته می‌توانید لیمو عمانی ها را نیم ساعت تا یک ساعت قبل از سرو غذا داخل خورشت بیاندازید تا خورشت بیش از حد ترش یا تلخ نشود.

بعد از گذشت دو تا سه ساعت خورشت قورمه سبزی شما کاملاً جا افتاده و می توانید چاشنی های لازم مثل آب لیمو یا نمک را به آن اضافه کنید و اجازه دهید با شعله خیلی کم خورشت شما کمی دیگر جا بیفتد تا همه مزه ها با هم مخلوط شوند و یک دست باشند.

توصیه می کنیم که هرگز در خورشت قورمه سبزی از رب گوجه استفاده نکنید و برای ترش شدن خورشت قورمه سبزی به همان لیمو عمانی اکتفا کنید و از آبلیمو هم برای ترش شدن استفاده نکنید تا خورشت قورمه سبزی طعم اصیل و طبیعی خود را داشته باشد.

اگر تصمیم دارید مقداری از خورشت را فریز کرده و یا برای وعده های دیگر نگهدارید، بهتر است لیمو عمانی ها را از آن جدا کنید تا گذر زمان باعث تلخ شدن خورشت شما نشوند.

طرز تهیه قورمه سبزی

 فوت کوزه گری در طبخ خورشت قورمه سبزی

برای اینکه خورشت شما بهتر جا بیفتد پیشنهاد می کنیم که سبزی ها ریزتر خورد شوند ، زیرا هر چه سبزی در سبزی خورشتی درشت تر باشد ، خورشت هم دیرتر جا می افتد و اگر از سبزی تازه استفاده کنید غذای شما طعم بهتری می‌گیرد.

اگر تصمیم دارید که سبزی قورمه سبزی را در فریزر قرار دهید، بهتر است سرخ نشده آن را فریز کنید و قبل از پختن خورشت یخ آن را باز کنید و سرخ کنید تا خورش شما رنگ بهتری داشته باشد.

موقع سرخ شدن سبزی خورشتی باید توجه داشته باشید که قبل از اینکه آب سبزی کامل گرفته شود روغن را اضافه کنید تا رنگ سبزی سرخ شده خوشرنگ تر باشد.

برای اینکه سبزی خورشتی خواص غذایی خود را نگه دارد و خیلی تیره نشود بهتر است زیاد آن را سرخ نکنید.

اگر کمی اسفناج هم در سبزی خورشتی بریزید باعث لعاب بیشتر خورشت خواهد شد.

برای اینکه خورشت جا افتاده و طعم بهتری داشته باشد باید آب آن کم باشد و حسابی جا بیفتد.

اگر خورشت قورمه سبزی را برای مهمانی هایتان پخته اید و می خواهید برای زیباتر شدن بشقاب های خورشت روغن آن روی غذا جمع شود ، می توانید قبل از کشیدن غذا، یک تکه یخ کوچک به خورشت اضافه کنید تا روغن آن در سطح قابلمه جمع شود و بعد آن را داخل بشقاب ها ریخته و غذا را سرو نمایید.

تزیین خورشت قورمه سبزی

طرز تهیه قورمه سبزی برای 4 نفر

همانطور که اشاره شد یکی از بهترین و محبوب ترین و البته معروفترین غذاهای ایرانی قورمه سبزی است و علاوه بر اینکه در بین ما ایرانی ها علاقه مندان زیادی دارد، حتی افرادی که به ایران سفر می‌کنند و به سراغ غذاهای سنتی و اختصاصی ایرانی می‌روند علاقه شدیدی به قورمه سبزی پیدا می‌کنند.

بنابراین اهمیت این غذا باعث می‌شود که دانستن طرز تهیه آن اهمیت ویژه ای پیدا کند. در ابتدا طرز تهیه قورمه سبزی برای 6 نفر را مشاهده کردید و همانطور که می دانید با توجه به تعداد نفراتی که غذا را برای آنها تدارک می بینید باید نسبت بین این مواد اولیه و مقدار مواد اولیه تغییر کند.

در صورتی که تصمیم دارید برای 4 نفر قرمه‌سبزی بپزید در ادامه مواد لازم برای تهیه قورمه سبزی برای 4 نفر را مشاهده می کنید و پس از آن طرز تهیه قورمه سبزی برای 4 نفر را مشاهده خواهید کرد.

مواد لازم برای تهیه قورمه سبزی برای 4 نفر

  • گوشت خورشتی:300 گرم
  • سبزی خورشتی: 500 گرم
  • لوبیا قرمز: 200 گرم
  • پیاز: 1 عدد
  • لیمو عمانی: 2 عدد
  • روغن: 3 قاشق غذاخوری
  • زردچوبه، فلفل سیاه و نمک: به میزان لازم
  • ادویه مخصوص قورمه سبزی : یک قاشق مرباخوری

دستور پخت قورمه سبزی برای 4 نفر

یکی از اصلی ترین نکاتی که باید برای تهیه قورمه سبزی در نظر بگیرید داشتن وقت کافی است. معمولاً آشپزی که غذاهای خوش طعم تر و لذیذتری تهیه می کند وقت بیشتری برای پخت آن صرف می‌کند.

خورشت قورمه سبزی اگر در وقت مناسب خود تهیه شود می‌تواند یکی از بهترین‌ها باشد، در غیر این صورت شما را یک آشپز خیلی معمولی جلوه می دهد و هرگز نمی‌توان قرمه سبزی که در یک ساعت داخل زودپز تهیه می شود را با قورمه سبزی که 4 یا 5 ساعت با شعله ملایم جا می‌افتد مقایسه کرد.

در اولین مرحله باید لوبیا را خیس کنید. شما می توانید قرمه سبزی را با لوبیا قرمز یا لوبیای چیتی تهیه کنید که این کاملا به سلیقه شما بستگی دارد، ولی از هرکدام که بخواهید استفاده کنید باید اول آن را بخیسانید و از چند ساعت قبل داخل آب بماند و چند مرتبه آب آن را عوض کنید تا نفخ لوبیا گرفته شود تا هم حین خوردن غذا از آن لذت ببرید و هم بعد از آن دچار دل درد و معده درد نشوید.

در مرحله بعدی باید سبزی ها را سرخ کنید تا بتوانید برای 4 نفر قرمه‌سبزی تهیه کنید. سبزی ها را باید با دو قاشق غذاخوری روغن سرخ کنید و شعله را ملایم کنید و مدام آنها را هم بزنید که ته نگیرد.

تقریباً 20 دقیقه برای سرخ کردن سبزی ها زمان نیاز دارید تا جایی که رنگ سبزی تیره تر شود، ولی نباید بسوزد چون در این صورت هم قورمه سبزی تلخ خواهد شد.

بعد از اینکه سبزی ها را خرد کردید اگر تمایل داشتید می توانید آنها را با گوشت کوب له کنید تا طعم قرمه‌سبزی بهتر شود. اما اگر ترجیح می دهید که ظاهر مجلسی تری داشته باشد این کار را انجام ندهید.

حالا باید برای تهیه قورمه سبزی گوشت ها را سرخ کنید که برای سرخ کردن آن هم باید پیاز را در ماهیتابه درون روغن تفت بدهید و بعد از اینکه سبک و طلایی رنگ شد گوشت را به آن اضافه کنید و سرخ کنید. وقتی تغییر رنگ داد فلفل و زردچوبه را اضافه کنید و همزمان سبزی‌ها را هم داخل آن ریخته و هم بزنید.

اکنون باید لوبیا هایی را که از قبل خیس کرده اید آبکش کرده و به گوشت و سبزی سرخ شده خود اضافه کنید و ترکیب کنید و 5 لیوان آب جوش را هم داخل قابلمه بریزید و روی شعله گاز قرار دهید.

وقتی که به جوش افتاد در قابلمه را ببندید و شعله را کم کنید تا حدود 3 تا 4 ساعت بپزد. هنگامی که گوشت و لوبیا پخت می توانید لیمو عمانی ها را سوراخ کرده و داخل خورشت بیاندازید.

نیم ساعت تا یک ساعت بعد خورش کاملاً جا افتاده و طعم گرفته و می‌توانید آن را سرو کنید.

در آخرین مرحله برای اینکه قورمه سبزی خوشمزه تر شود می توانید مقداری نمک و ادویه هم اضافه کنید. علت اینکه نمک را در ابتدای کار اضافه نمی کنیم این است که گوشت خورشت کاملاً بپزد و نرم شود. همچنین باعث می‌شود که لوبیا هم زودتر بپزد.

برای اینکه روغن قرمه سبزی روی آن جمع شود و تیره تر باشد تا ظاهر خورشت جذاب تر شود یک تکه یخ روی  خورش بندازید تا روغن دور آن جمع شود.

هر چقدر زمان بیشتری برای پختن قرمه سبزی صرف کنید و روی شعله ملایم تر بجوشد قورمه سبزی جا افتاده و خوش طعم تر می شود.

در صورتی که بخواهید قورمه سبزی با سبزی خشک تهیه کنید می‌توانید سبزی مخصوص خورشت قورمه سبزی که شامل شنبلیله و گشنیز، اسفناج، تره و جعفری می باشد را استفاده کنید. البته شنبلیله بیشتر هم خورش را بهتر می‌کند اما باز رعایت نسبت ها تاثیر چشمگیری در طعم خورش شما خواهد داشت. ولی شنبلیله بیش از حد قورمه سبزی را تلخ می کند. برای اینکه از تلخی جلوگیری شود می توانید یک قاشق چای خوری پودر تخم شنبلیله هم به خورشت قورمه سبزی اضافه کنید تا تلخی گرفته شده و طعم خورش بهتر شود.

برای اینکه قورمه سبزی برای 4 نفر با سبزی خشک تهیه کنید مثل همان سبزی تر می باشد اما بهتر است سبزی خشک را از قبل داخل آب بخیسانید و بعد آنها را سرخ کنید. در صورتی که تمایل داشته باشید لعاب خورش شما بیشتر شود باید اسفناج را بیشتر بریزید.

قرمه شمالی

طرز تهیه خورشت قورمه سبزی برای 2 نفر

اگر برای تهیه قورمه سبزی، سبزی ها را به درستی انتخاب کنید و نسبت های درستی بین آنها قرار دهید و  زمان کافی بگذارید تا خوب جا بیفتد، می‌توانید یکی از بهترین غذاها را تهیه کنید.

برای اینکه قورمه سبزی را برای 2 نفر تهیه کنید باید نسبت هایی که بین مواد اولیه به کار می‌رود را به درستی رعایت کنید.

برای این منظور می توانید نسبت هایی که بین مواد اولیه برای تهیه خورشت قورمه سبزی برای 4 نفر اشاره کرده‌ایم را نصف کنید تا بتوانید برای دو نفر قرمه سبزی خوشمزه تهیه کنید.

نکته‌ای که لازم است برای تهیه قورمه سبزی برای 2 نفر در نظر بگیرید این است که به ذائقه و نوع خورد و خوراک افرادی که خورش برای آن تهیه می‌شود توجه کنید. بعضی از افراد ترجیح می‌دهند خورشت آنها پر لوبیا تر و کم گوشت تر باشد و بعضی دیگر گوشت بیشتر را ترجیح می‌دهند و از مصرف زیاد حبوبات دل درد می‌گیرند.

پس به این نکته ها هم برای تهیه قورمه سبزی توجه کنید تا بتوانید قرمه سبزی را مطابق با میل افرادی که آن را می خورند درست کنید.

فوت و فن قورمه سبزی رستورانی

با اینکه بسیاری از افراد تصور می کنند که طرز تهیه قورمه سبزی بسیار ساده و روتین است، اما درست کردن غذای خوشمزه و با کیفیت تفاوت دارد و برای اینکه شما بتوانید قورمه سبزی حرفه ای و بسیار خوشمزه تهیه کنید باید با راز و رمز های قورمه سبزی اصیل ایرانی و همچنین فوت و فن های قورمه سبزی رستورانی آشنا باشید تا بهترین غذا را تهیه کنید.

یکی از این نکته ها که در ابتدای مطلب هم چند بار به آن اشاره کردیم این است که حداقل از یک روز قبل لوبیاها را داخل آب بخیسانید و چند مرتبه آب آنها را عوض کنید تا هم حجمش بیشتر شود و راحت تر بپزد و هم نفخ آنها گرفته شود و باعث ایجاد دل درد و معده درد نشود.

نکته دیگری که برای تهیه قورمه سبزی رستورانی باید در نظر بگیرید این است که سبزی خورشت به مقدار نیم کیلو شامل جعفری و تره به میزان مساوی و گشنیز و اسفناج به میزان کمتر از این دو باشد و شنبلیله خیلی کمتر از بقیه موارد باشد.

حالا که با نسبت های بین سبزی‌های خورشت قورمه آشنا شدید می توانید برای هر تعداد نفراتی که بخواهید مقدار مناسب سبزی را در نظر بگیرید تا سبزی مناسبی تهیه کنید.

شما می توانید هم از شنبلیله خشک و هم از شنبلیله سبز تازه استفاده کنید.

شاید حذف کردن گشنیز و اسفناج از سبزی قورمه سبزی تاثیر چندانی نداشته باشد اما باید حتماً جعفری و تره و شنبلیله داخل سبزی قورمه سبزی وجود داشته باشد.

در صورتی که تمایل دارید برای تهیه قورمه سبزی لوبیا قرمز اضافه کنید بهتر است لوبیاها را بشویید و داخل یک قابلمه کوچک به صورت جداگانه با کمی آب روی شعله گاز قرار دهید تا 20 دقیقه بجوشد و به حالت نیمه پز در بیاید و رنگ قرمز آن از بین برود، چون همین رنگ قرمز داخل خورشت قورمه سبزی باعث بد رنگ شدن خورشت می‌شود و ظاهر آن را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

هنگامی که چند دقیقه جوشیدند آنها را آبکش کنید و بعد به مواد گوشتی خود اضافه کنید و تفت بدهید .

برای تهیه خورشت قورمه سبزی بهتر است که یک دفعه روغن را به خورشت اضافه نکنید و کم کم در زمان سرخ کردن آنها را اضافه کنید.

برای اینکه خورشت اصیل ایرانی تهیه کنید رنگ تیره تری نیاز دارید، پس باید سبزی ها بیشتر سرخ شوند. با اینکه ویتامین های سبزی کم می‌شود اما ظاهر جذاب تری دارند.

اصلی‌ترین نکته برای تهیه قورمه سبزی مدت زمانی است که برای پخت آن مصرف می کنید. هر چه زمان بیشتری روی شعله گاز بمانند خورشت شما خوشمزه تر و خوش رنگ تر و جا افتاده تر خواهد شد.

برای سرو کردن خورشت در بشقاب ها خصوصاً در مهمانی ها میتوانید یک قطعه یخ داخل خورش بندازید تا این تغییر دمای یک دفعه‌ای باعث شود که روغن ها دور آن جمع شوند و ظاهر جذاب تری داشته باشد.

اگر خورشت بیش از حد روی گاز بماند گوشت و لوبیا وا می رود. پس زمان کافی (نه کم و نه زیاد) اهمیت دارد.

معمولا در اواخر پخت، خورشت آبش را می کشد. برای اینکه متوجه شوید خورش جا افتاده یا نه چک کنید که آب خورشت از لوبیا و سبزی جدا نمی‌شود و کمی روغن روی خورش جمع می شود.

طرز تهیه قورمه سبزی تهرانی

طرز تهیه قورمه سبزی تهرانی هم مطابق با طرز تهیه خورشت قورمه سبزی است که از ابتدا به آن اشاره کردیم، اما تنها تفاوتی که دارد این است که تهرانی ها ترجیح می دهند سبزی خورشت قرمه آنها شامل جعفری شنبلیله و تره باشد و خیلی تمایلی به استفاده از گشنیز و اسفناج ندارند. ولی این قضیه کاملا دلبخواهی است و شما می توانید آنها را در صورت تمایل اضافه کنید.

تنها نکته ای که باید در رابطه با خورشت قورمه سبزی تهرانی بدانید این است که ترکیب سبزی آنها متفاوت است و می‌توانید آن را در کنار برنج زعفرانی و ته دیگ مورد علاقه خود سرو کرده و نوش جان کنید.

خورشت قورمه سبزی مجلسی

برای طبخ خورشت قورمه سبزی مجلسی روال کار مانند همان مواردی است که به آن اشاره شد ولی شما می توانید در صورت علاقه مندی برای خاص تر شدن رنگ خورشت از کمی رب انار داخل خورشت خود استفاده کنید و یا یک قاشق رب به آن بزنید. اما این کار باعث می شود تا حدودی طعم و رنگ خورشت شما از خورشت قورمه سبزی اصیل ایرانی فاصله بگیرد.

به جای آن می توانید زمان بیشتری برای تهیه خورشت قورمه سبزی در نظر بگیرید و همه فوت و فن هایی که گفته شد را پیاده کنید و موقع کشیدن خورشت قورمه سبزی به نکاتی که گفته شد توجه کنید و داخل هر بشقاب به صورت مساوی گوشت و لیمو عمانی قرار دهید و با انداختن یک تکه یخ کمی روغن روی خورش جمع کنید تا ظاهر مجلسی تری داشته باشد.

ادویه قرمه سبزی

طرز تهیه قورمه سبزی برای 8 نفر

برای تهیه خورشت قورمه سبزی برای 8 نفر بهتر است میزان مواد اولیه که در مورد مواد لازم برای تهیه خورشت قورمه سبزی برای 4 نفر به آن اشاره کرده ایم را دو برابر کنید. در این صورت می‌توانید خورشت را برای تعداد نفرات دلخواه خود بپزید.

برای تهیه بهترین غذاها و داشتن غذایی با کیفیت تر باید نسبت بین مواد اولیه با دقت رعایت شود که در این مطلب به مواد لازم برای تهیه قورمه سبزی برای 2 نفر و همچنین مواد لازم برای تهیه قورمه سبزی برای 4 نفر اشاره کردیم. حالا اگر تصمیم داشته باشید برای 8 نفر این غذا را تهیه کنید می توانید میزان مواد اولیه برای 4 نفر را ضرب در دو کنید و یک خورشت خوشمزه با توجه به دستورالعمل ها و فوت و فن هایی که ذکر شد داشته باشید.

سبزی قورمه سبزی شمالی

با اینکه قرمه سبزی از غذاهای اصیل ایرانی است و در همه شهرها آن را تهیه می‌کنند اما در بعضی از شهرها مواد اولیه و یا شیوه تهیه اندکی متفاوت است و طعم متفاوتی از قرمه سبزی را تجربه می‌کنید.

به طور مثال شمالی ها سبزی قورمه شمالی را با شیوه خودشان تهیه می‌کنند به این صورت که برای تهیه قورمه سبزی شمالی از گوجه فرنگی و بادمجان سرخ شده هم استفاده می شود.

در صورتی که بخواهید یک کیلو گرم سبزی قورمه شمالی داشته باشید باید نسبت ها را به این صورت قرار دهید:

همچنین در برخی از شهرهای مازندران و گیلان چند سیر تازه و برگ چغندر هم به ترکیبات سبزی اضافه می‌شود.

یکی از سبزی هایی که شمالی ها دارند خلواش با چوچاق است که در صورت تمایل به سبزی قورمه سبزی شمالی اضافه می شود که جزو سبزی های بومی مناطق شمال کشور است و در هر جا یافت نمی شود.

سبزی قورمه سبزی شمالی

طرز تهیه قورمه سبزی در زودپز

با اینکه همانطور که گفته شد یکی از اصلی ترین رمز و رازهای یک قورمه سبزی خوشمزه قرار گرفتن طولانی مدت آن روی حرارت است تا بهتر جا بیفتد، اما همیشه وقت کافی برای این کار نیست؛ مخصوصا افرادی که شاغل هستند یا وقت کافی برای آشپزی ندارند مجبور هستند غذا را با زودپز برقی یا زود پز گازی تهیه کنند تا در مدت زمان کوتاه تری بتوانند خورشت قورمه سبزی تهیه کنند.

مواد لازم برای تهیه خورشت قورمه سبزی در زودپز همان مواردی است که در خلال مطلب به آن اشاره شد و مراحل پخت خورشت قورمه سبزی در زودپز هم به همان صورت است که گفته شد.

برای پخت خورشت در زودپز تقریباً 50 دقیقه زمان احتیاج است و بعد از اینکه این زمان گذشت می توانید درب زودپز را بردارید و لوبیای پخته شده و لیمو عمانی ها را داخل خورش بریزید.

در صورتی که دیگ زودپز شما درب پیرکس دارد حدود 30 تا 40 دقیقه برای پختن خورش و جا افتادن آن زمان کفایت می‌کند.

بعد از اینکه پختن و جا افتادن خورش تمام شد می توانید مقداری نمک استفاده کنید و حتما آن را بچشید و در صورت مناسب بودن آن را سرو کنید.

پس اگر بخواهیم به این سوال پاسخ بدهیم که قورمه سبزی در زودپز طی چند ساعت می پزد؟ باید بگویم که از ابتدا برای تهیه خورش قرمه سبزی پخته و جا افتادن آن تقریباً 100 دقیقه زمان احتیاج هست.

طرز تهیه قورمه سبزی در زودپز

فرشاد اشرف گنجویی
ارسال دیدگاه