شیرینی پفکی

شیرینی پفکی

شیرینی پفکی

مواد لازم برای تهیه شیرینی پفکی

وانیل یک چهارم قاشق چای خوری

شیرینی مرنگ که آن را با نام شیرینی پفکی هم می شناسیم از ترکیب تخم مرغ و شکر به وجود می آید و در مدل های مختلفی تهیه می شود که طعم بسیار دلپذیری دارد و می توانید به راحتی با استفاده از کمترین مواد ممکن آن را در خانه خود تهیه کرده و در کنار اعضای خانواده و مهمانان تان میل کنید.

در این مطلب با طرز تهیه شیرینی مرنگ یا شیرینی پفکی آشنا خواهید شد و مواد لازم برای تهیه شیرینی پفکی فرانسوی را مشاهده خواهید کرد. البته این مواد اولیه با نسبت‌ های مشخصی به کار رفته اند و برای اینکه شیرینی شما طعم بهتری داشته باشد باید برای تغییر مواد اولیه نسبت ها را رعایت کنید.

طرز تهیه شیرینی مرنگ

دستور پخت شیرینی مرنگ

در اولین مرحله برای تهیه شیرینی مرنگ یا شیرینی پفکی فرانسوی باید تخم مرغ ها را در محیط بیرون نگه دارید تا با دمای محیط برابر شوند و بعد سفیده آنها را جدا کنید و در یک ظرف خشک و تمیز قرار دهید و آنقدر سفید ها را هم بزنید تا کف کند و بعد از آن، تارتار یا آبلیمو یا نمک اضافه کنید و مجدداً سفیده تخم مرغ را هم بزنید تا کمی فرم به خود بگیرد و حجم آن افزایش پیدا کند.

حالا در این مرحله باید وانیل شکری یا مایع را اضافه کنید و مجدداً آنها را هم بزنید که سفیده تخم مرغ ها کاملاً فرم مشخصی بگیرند، به طوری که وقتی ظرف را کج می گیرید از ظرف بیرون نریزند.

وقتی که سفیده ها کاملاً فرم گرفت باید به تدریج و قاشق قاشق پودر قند را به آنها اضافه کنید و با دور تند همزن آنها را به هم بزنید تا مایه لازم برای تهیه شیرینی مرنگ آماده شود و نهایتاً باید مایه مدنظر غلظت خوبی داشته باشد که بتوانید با ماسوره زن آن را به فرم دلخواه تهیه کنید و به تعداد دلخواه داخل یک کاسه بریزید و با استفاده از یک رنگ ژله ای که تمایل دارید آن را رنگ آمیزی کنید.

دستور پخت شیرینی مرنگ

می توانید در هر کدام به صورت جداگانه رنگ‌ های متفاوتی بریزید و در یک قیف بزرگتر ماسوره گرد ساده یا ماسوره شکوفه را قرار دهید و سپس داخل قیف بزرگ، قیف کوچکتر را بگذارید.

اگر تمایل داشته باشید می توانید کمی هم به دیواره قیف رنگ بمالید تا وقتی شیرینی های مرنگ از داخل قیف بیرون می‌ آیند با خط های رنگی تولید شوند و ظاهر زیباتری داشته باشد.

سپس آنها را داخل سینی مخصوص فر که از قبل با کاغذ روغنی پوشانده اید قرار دهید و با فاصله بگذارید.

انواع شیرینی های مرنگ

شما می توانید اگر خواستید از همان اول چوبی داخل سینی بگذارید و مرنگ ها را روی سیخ قرار دهید و یا در آخر کار یک سیخ در مرنگ ها قرار دهید.

برای پختن شیرینی باید فر را از حدود 10 دقیقه قبل روی 100 یا 120 درجه سانتیگراد قرار دهید و وقتی گرم شد سینی مخصوص فر حاوی شیرینی های مرنگ را داخل فر قرار دهید.

شیرینی مرنگ خانگی

 برای اینکه شیرینی های مرنگ ترک نخورند می‌توانید کمی هم درب فر را باز بگذارید که حرارت اضافی از آن خارج شود.

حدوداً 40 تا 60 دقیقه برای پختن شیرینی ها در فر به زمان احتیاج دارید و وقتی که پخت باید حدود یک ساعت در همان حالت درون فر خاموش قرار داشته باشند و بعد آنها را از فر بیرون بیاورید.

بهتر است در مدت زمانی که شیرینی مرنگ شما در حال پختن است مدام آن را چک کنید که نسوزد و تغییر رنگ ندهد و در عین حال نباید آنقدر نرم باشد که به کاغذهای روغنی بچسبد.

حالا شیرینی پفکی فرانسوی شما یا همان شیرینی مرنگ آماده خوردن است و می‌توانید آن را نوش جان کنید.

تزیین شیرینی مرنگ

 

فرشاد اشرف گنجویی
ارسال دیدگاه