خورشت ملاقورمه شمالی

خورشت ملاقورمه شمالی

خورشت ملاقورمه شمالی

مواد لازم برای تهیه خورشت ملاقورمه شمالی

خورشت ملاقورمه شمالی جزو غذاهای سنتی و محلی ایرانی است که طعم لذیذی دارد و طرز تهیه آن هم بسیار ساده است و شما می توانید با استفاده از مواد اولیه بسیار ساده و قابل دسترس، یک غذای شمالی خوشمزه تهیه کنید و از خوردن آن لذت ببرید.

این غذای محلی گیلانی را می توانید به عنوان وعده غذایی اصلی بعنوان ناهار یا شام و یا به عنوان افطار در ماه مبارک رمضان تهیه کنید.

برای آماده سازی مواد اولیه 30 دقیقه زمان احتیاج دارید و برای پختن و جا افتادن این غذا هم به 30 دقیقه زمان نیاز است.

خورشت ملاقورمه شمالی

اگر دقت داشته باشید متوجه خواهید شد که نسبت های دقیقی بین مواد اولیه در نظر گرفته شده تا غذای شما خوش طعم تر باشد. اگر تصمیم گرفتید این غذا را برای افراد کمتر یا بیشتر تهیه کنید باید با در نظر گرفتن نسبت های بین مواد اولیه مقدار آنها را کاهش یا افزایش دهید تا غذای شما خوش طعم باقی بماند.

این مقدار مواد اولیه خورشت ملاقورمه شمالی برای 6 نفر را فراهم می کند. در ادامه طرز تهیه خورشت ملاقورمه شمالی را به شما آموزش خواهیم داد.

خورشت ملاقورمه

بهترین طرز تهیه خورشت ملاقورمه شمالی

در اولین مرحله برای تهیه این غذای محلی باید بادمجان ها را پوست بگیرید و به شکل نگینی و درشت خرد کنید و حدود 2 ساعت داخل آب و نمک بگذارید تا تلخی آن گرفته شود و هنگام سرخ شدن روغن کمتری مصرف کند.

در همین مدت باید سبزی ها را هم بشویید و هنگامی که خشک شد آن ها را خرد کنید.

بعد از اینکه 2 ساعت گذشت بادمجان‌ها را از آب و نمک در بیاورید و خشک کنید و مقداری روغن درون تابه ریخته و روی شعله گاز قرار دهید.

خورشت ملاقورمه گیلانی

وقتی که روغن داغ شد بادمجان ها را داخل آن سرخ کنید. سپس سبزی هایی که خرد کرده اید را به بادمجان اضافه کنید و تفت بدهید تا سرخ شوند.

پس از آن باید پیاز، سیر و گوجه را هم به شکل نگینی خرد کنید و به بقیه محتویات غذای خود اضافه کنید و هم بزنید و همه آنها را با هم تفت بدهید تا سرخ و یکدست شوند.

برای طعم گرفتن غذا باید مقداری نمک، فلفل، زردچوبه و دارچین با آبغوره درون خورشت استفاده کنید و در ظرف را ببندید تا بتدریج بپزد و روغن بیاندازد.

در نهایت باید تخم مرغ ها را روی خورشت بشکنید و منتظر بمانید که با حرارت خورشت تخم‌مرغ‌ها خود را ببندند و کمی نمک روی تخم مرغ ها ریخته و غذا را در ظرف دلخواه سرو کنید.

خورشت ملاقورمه مازندرانی

 

حتما بخوانید : خورشت ساک
فرشاد اشرف گنجویی
ارسال دیدگاه