خورشت ماست

خورشت ماست

خورشت ماست

مواد لازم برای تهیه خورشت ماست

گلاب یک قاشق سوپ ‌خوری

خورشت ماست جزو غذاهای محلی استان اصفهان است که مواد مغذی از جمله گوشت گردن گوسفند، زعفران، ماست پرچرب و شکر در این غذا مصرف می شود و البته علاوه بر آن ها مقداری خلال بادام و گردو و زرشک هم در خورشت ماست وجود دارد که طعم لذیذی به آن می بخشد.

 معمولاً این خورشت بعد از پختن به صورت سرد برای خوردن سر می شود و شبیه حلیم است که خیلی از افراد اگر آن را به عنوان وعده غذایی اصلی مصرف نکنند به عنوان دسر تهیه کرده و نوش جان می کنند.

همانطور که گفته شد از گوشت گردن گوسفند برای پختن خورشت ماست استفاده می‌ شود ولی اگر به هر دلیلی تمایل به خوردن گوشت قرمز نداشته باشید می توانید از گوشت مرغ هم برای پختن خورشت ماست استفاده کنید.

طرز تهیه خورش ماست اصفهانی

 یکی از سبک های پختن غذا سبک هندی است که علاقه زیادی به استفاده از فلفل در غذا ها دارند و شما هم می توانید به جای این که از گلاب و شکر در پختن خورشت ماست استفاده کنید، مانند سبک هندی داخل آن نمک و فلفل بریزید.

اصفهانی ها در قدیم بیشتر در مهمانی های بزرگ و مجلل از خورشت‌ ماست استفاده می‌ کردند و به عنوان غذای اصلی آن را در لیست غذایی خود داشتند، ولی امروزه همانطور که گفته شد بیشتر به عنوان دسر در منوی غذایی آنها وجود دارد.

پس می‌توان گفت که خورشت ماست هم جزو غذاهای اصلی و هم جزو دسرها دسته بندی می شود.

طرز تهیه خورشت ماست

در ادامه طرز تهیه و دستور پخت خورش ماست را برای شما آموزش می دهیم که پختن این غذا کار بسیار آسانی است و کمتر از نیم ساعت از شما زمان می گیرد و به همین مقدار زمان هم برای پختن و جا افتادن خورش زمان نیاز دارید.

مواد لازمی که در ادامه اشاره می کنیم برای 4 نفر تدارک دیده شده که می توانید با رعایت نسبت ها و با توجه به تعداد نفرات مقدار مواد را کمتر یا بیشتر کنید.

دستور پخت خورشت ماست

دستورپخت خورشت ماست

برای پختن خورشت ماست باید ابتدا یک پیاز را به چهار قسمت تقسیم نموده و به همراه زردچوبه و مقدار مشخص گوشت داخل قابلمه بریزید و روی شعله گاز قرار دهید و روی آن آب بریزید تا گوشت شما به خوبی بپزد.

وقتی که گوشت نرم شد و کاملا پخت؛ آن را از استخوان جدا کنید و داخل یک ظرف بکوبید تا کاملاً له شود و کش بیاید.

مراحل پخت خورشت ماست

سپس زرده تخم مرغ را از سفیده آن جدا کرده و زرده را به همراه ماست و شکر مخلوط کنید و داخل یک قابلمه ریخته و روی حرارت قرار دهید تا بجوشد بعد گوشت کوبیده شده را هم داخل همین قابلمه بریزید و به هم بزنید.

خورش ماست اصفهانی

در مرحله بعدی هم باید خلال بادام، نمک، زعفران، مغز گردو و گلاب را هم به محتویات داخل قابلمه اضافه کنید و بعد از اینکه چند دقیقه با هم جوشیدند، آنها را از روی حرارت بردارید و به ظرف مورد نظر خود منتقل کنید و برای یک روز تمام آن را داخل یخچال بگذارید تا خیلی خوب خنک شود؛ زیرا این خورش به صورت خنک سرو می شود. اکنون میتوانید آن را میل نموده و از خوردن آن لذت ببرید.

تزیین خورشت ماست

 

فرشاد اشرف گنجویی
ارسال دیدگاه