آب دوغ خیار

آب دوغ خیار

آب دوغ خیار

مواد لازم برای تهیه آب دوغ خیار

خیار دو عدد (خرد شده با پوست)

آب به مقدار لازم

بهترین طرز تهیه آب دوغ خیار

خوشبختانه تنوع غذایی ما ایرانی ها آنقدر زیاد است که برای هر فصل غذاهای منحصر به فرد خودش را داریم. یکی از این غذاهای بسیار لذیذ و خوشمزه که مخصوص فصل تابستان است و در روزهای گرم تابستان می‌تواند یکی از بهترین پیشنهاد های غذایی باشد آب دوغ خیار است.

مراحل تهیه آب دوغ خیار

این غذا از مواد خوراکی تشکیل شده که هر کدام از آن‌ ها خواص بسیار مفیدی دارند؛ از جمله نعنا و ریحان که خاصیت ضد سوزش معده و ضد نفخ دارند و ترخونی که در این غذا به کار رفته اشتها آور و معطر است و خیار علاوه بر داشتن ویتامین c باعث کاهش عطش در فصل تابستان می شود و دوغ و ماستی که در این غذا به کار می رود هم سرشار از پروتئین و کلسیم است. همچنین گردو و کشمش پتاسیم زیادی دارند که این مواد غذایی و خیار در کنار هم باعث فراهم شدن یک غذای مقوی و سرشار از فیبر و ویتامین و مواد معدنی شده است. البته توجه داشته باشید که اگر طبع گرمی دارید و فشار خون شما بالا است، از ماست کم چرب یا دوغ استفاده کنید.

آبدوغ خیار با ماست محلی

این غذا هم می‌ تواند به عنوان پیش غذا در لیست غذایی شما قرار بگیرد و هم می‌ تواند در فصل تابستان به عنوان وعده غذایی اصلی مصرف شود. طرز تهیه آن بسیار آسان است و کمتر از نیم ساعت وقت شما را می گیرد.

طرز تهیه آب دوغ خیار

مواد لازمی که در ادامه برای تهیه آب دوغ خیار مشاهده می کنید برای 2 نفر ترتیب داده شده و در صورت کمتر یا بیشتر بودن تعداد نفرات می توانید با رعایت نسبت ها مقدار مواد اولیه را تغییر دهید.

مواد لازم برای تهیه آب دوغ خیار

دستور تهیه آب دوغ خیار

برای درست کردن این غذای خوشمزه باید در اولین مرحله ماست کم چربی را که انتخاب کرده اید به خوبی هم بزنید تا یکدست و یکنواخت شود و اگر تمایل داشتید می توانید کمی هم خامه به آن اضافه کنید و بعد کم کم آب را به مقداری که گفته شد به ماست اضافه کنید و آرام هم بزنید.

دستور تهیه آب دوغ خیار

در مرحله بعدی باید گردوهایی که خورد کرده بودید به همراه نمک و فلفل و کشمش به دوغی که تهیه شده بود اضافه کنید و خیارها را هم نگینی خرد کرده و به همراه گل محمدی و سبزی و خیار داخل آن بریزید.

می توانید از سبزی خوردن به عنوان سبزی اصلی این غذا استفاده کنید و اگر از سبزی تازه استفاده کنید طعم بهتری خواهد داشت‌. اضافه کردن پیاز و پیازچه هم این طعم خوب را تکمیل می کند. حالا غذای شما آماده است و می توانید در روزهای گرم تابستانی به عنوان وعده غذایی خنک آن را میل کنید.

آب دوغ خیار سنتی

 

حتما بخوانید : بروشتا
فرشاد اشرف گنجویی
ارسال دیدگاه