مربای بالنگ

مربای بالنگ

مربای بالنگ

مواد لازم برای تهیه مربای بالنگ

بالنگ یکی از میوه های خوش طعم و لذیذی است که شما می توانید با استفاده از آن یک مربای فوق العاده تهیه کنید و در وعده صبحانه آن را میل کنید.

برای تهیه مربای بالنگ خانگی باید ابتدا مواد لازم برای تهیه مربای بالنگ را بشناسید و آنها را آماده کنید و سپس طرز تهیه مربای بالنگ را مطالعه کنید تا بتوانید مرحله به مرحله با آن پیش بروید.

مربای بالنگ

برای اینکه مربای بالنگ خانگی تهیه کنید باید بالنگ هایی که برجستگی کمتری روی پوست آنها وجود داشته باشند انتخاب کنید تا راحت تر پوست آنها جدا شود.

بالنگ مختص شیراز است و طبع گرم و خشک دارد و به خاطر طعم لذیذی که دارد طرفداران زیادی را به سمت خود جذب کرده و برای برطرف شدن مشکلات معده، نفخ، زخم معده و دل درد مناسب است.

به یاد داشته باشید که نسبت های دقیقی بین مواد اولیه در نظر گرفته شده تا مربای خوشمزه و مطلوب تری داشته باشید؛ پس با رعایت نسبت های بین مواد اولیه می توانید حجم بیشتری از آن را تهیه کنید و از خوردن آن لذت ببرید.

در ادامه طرز تهیه مربای بالنگ خانگی را به شما آموزش خواهیم داد.

مربای بالنگ خانگی

بهترین طرز تهیه مربای بالنگ

برای تهیه مربای بالنگ ابتدا باید بالنگ ها را بشویید و پوست آنها را با چاقوی تیزی به صورت یک لایه نازک برداشته و کمی از پوست را هم روی آن باقی بگذارید تا تاثیر خود را روی عطر و طعم مربا به جا بگذارد.

بهتر است برای تهیه مربا بالنگ هایی انتخاب کنید که برجستگی کمی روی پوست خود داشته باشد تا پوست آنها راحت‌تر جدا شود.

سپس باید پوست بالنگ ها را بگیرید و از وسط به دو قسمت تقسیم کرده و قسمت داخلی آن یعنی مغزش را بیرون بیاورید و آب یکی از بالنگ ها را هم گرفته و صاف کنید.

پس از آن باید قسمت داخلی بالنگ که رنگ سفید و پنبه مانند دارد برای تهیه مربا جدا کرده و آن را به قطعات 1 در 2 سانتیمتری برش بدهید و بعد آنها را وزن کنید و به همان اندازه که بالنگ دارید شکر استفاده نمایید.

مربا بالنگ تازه

پس از آن باید بالنگ ها را داخل آب 12 ساعت بخیسانید و شکر را هم با دو لیوان آب بجوشانید تا شهد غلیظ و مناسبی به دست بیاید و به قوام بیاید.

بعد از 12 ساعت بالنگ ها آب به خود جذب کردند. داخل یک ظرفی آب ریخته و بالنگ ها را حدود 10 دقیقه داخل آنها بجوشانید و سپس آبکشی نمایید و مجدداً این کار را انجام دهید و در یک ظرف آب جوشانده و بالنگ را یک بار دیگر داخل آن بجوشانید؛ این کار کمک می کند که تلخی مربای بالنگ گرفته شود.

هرچه که آب درون ظرف بیشتر باشد از بین رفتن تلخی مربا بیشتر می شود و می توانید بعد از دوبار جوشاندن بالنگ ها را از صافی رد کنید و چند مرتبه آب سرد روی آنها بریزید و با دست آنها را فشار دهید تا آب اضافی بیرون بیاید.

بالنگ

سپس آنها را داخل شهد شکری که آماده کرده اید بریزید و آب بالنگی که گرفته بودید را به جای آبلیمو داخل مربای بالنگ بریزید تا از شکرک زدن مربا جلوگیری نمایید.

بعد ظرف را روی حرارت گاز قرار دهید تا بالنگ ها به تدریج بپزند و شکر به خورد آنها برود. در نهایت کمی شهد داخل مربا باقی بماند و کمی هم گلاب و زعفران داخل آن بریزید و وقتی که جوش خوردند آن را از روی حرارت بردارید و 24 ساعت در گوشه ای بگذارید تا مربا آب بیاندازد.

بعد از یک روز کامل 10 دقیقه دیگر مربا را حرارت دهید تا آب اضافی تبخیر شود و بعد از این که خنک شد در شیشه های دلخواه آن را ریخته و داخل یخچال نگهداری کنید.

این مربا را می توانید هم به عنوان صبحانه و هم میان وعده داشته باشید و جهت آماده سازی مواد اولیه و پختن آنها حدوداً 3 ساعت زمان احتیاج دارید.

مربا بالنگ شیرازی

 

حتما بخوانید : سالاد الویه
فرشاد اشرف گنجویی
ارسال دیدگاه