لواشک سیب

لواشک سیب

لواشک سیب

مواد لازم برای تهیه لواشک سیب

آب به مقدار لازم

شکر 1 قاشق غذاخوری

سیب به مقدار لازم

سیب ها یکی از مواد غذایی بسیار مفید و مغذی و خوشمزه است که شما می توانید هم آن را به عنوان میوه و هم به عنوان کمپوت یا مربا تهیه کنید؛ هم در کنار تمام اینها شما می توانید یک لواشک سیب خانگی تهیه کنید و از خوردن آن لذت ببرید.

لواشک سیب خانگی شما می‌تواند ترش و شیرین یا ملس باشد.

در این مطلب تصمیم داریم ابتدا مواد لازم برای تهیه لواشک سیب را به شما معرفی کنیم و سپس طرز تهیه لواشک سیب را به شما آموزش می دهیم.

مقدار سیب و آبی که برای تهیه لواشک سیب به کار می‌رود به صورت دقیق ذکر نشده چون مقدار آن بستگی به میزان سیبی که استفاده می‌کنید دارد.

لواشک سیب

بهترین طرز تهیه لواشک سیب

در اولین مرحله برای تهیه لواشک سیب باید سیب هایی که انتخاب کرده اید را خوب بشویید و آن ها را خرد کنید و هسته و مواد اضافی که داخل آن هست را در بیاورید.

سپس یک قابلمه مناسب برداشته و سیب های خرد شده با یک قاشق شکر داخل آن بریزید و روی شعله ملایم گاز بگذارید و بعد کمی آب داخل قابلمه بریزید طوری که روی سیب ها را بپوشاند و بگذارید حدود یک ساعت کامل روی شعله بماند تا خوب نرم شود.

لواشک سیب و آلو

بعد از اینکه یک ساعت گذشت و سیب ها کاملا نرم شدند باید شعله گاز را خاموش کرده و منتظر بمانید که قابلمه ها سرد شود و سیبی که له شده را از صافی بگذرانید تا موادی که سفت است و تفاله باقیمانده بماند و از مایه لواشک شما جدا شود.

هنگامی که توانستید پوره سیب را خوب جدا کنید دوباره آن را داخل قابلمه بریزید و روی شعله ملایم گاز قرار دهید تا به مدت 20 دقیقه بجوشد و غلظت مناسب تری پیدا کند.

لواشک سیب و زردآلو

سینی بزرگی را برداشته و یک نایلون روی آن پهن کنید و کمی از پوره سیب داخل آن بریزید و پخش کنید.

اگر پوره سیب شما زیاد است باید چند سینی استفاده کنید و بعد مایه را روی نایلون ریخته و سطح آن را صاف کنید. ضخامت لواشک شما نباید خیلی کم یا خیلی زیاد باشد تا خودش را ببندد.

بعد از اینکه لواشک ها را پخش کردید باید سینی را چند روز روبروی نور آفتاب یا باد مستقیم کولر بگذارید تا خشک شود. هنگامی که خشک شد آن را در اندازه های دلخواه خود برش بزنید و نوش جان کنید.

لواشک سیب خانگی

طرز تهیه لواشک سیب ترش

برای اینکه لواشک سیب ترش درست کنید باید سیب‌های شما ترش باشد. اگر سیب های شما خیلی ترش نبود و نتوانستید سیب ترش پیدا کنید؛ برای تهیه پوره سیب که دو بار آن را روی شعله می گذارید می‌توانید کمی جوهر لیمو هم اضافه کنید تا مایه لواشک‌ سیب شما ترش تر باشد.

لواشک سیب ترش

 

فرشاد اشرف گنجویی
ارسال دیدگاه