مربای انجیر سیاه

مربای انجیر سیاه

مربای انجیر سیاه

مواد لازم برای تهیه مربای انجیر سیاه

مربای انجیر طرفداران زیادی در سراسر دنیا دارد و جزو مرباهای پرفروش و محبوب محسوب می‌شود که شما می‌توانید هم به عنوان طعم‌دهنده در کنار غذای اصلی و هم برای تزئین غذا استفاده کنید و هم آن را در وعده صبحانه سرو کنید.

یکی از مهمترین خاصیت هایی که انجیر سیاه دارد کاربرد آن برای درمان آرتروز می باشد و خواص بی نظیر قابل توجهی دارد.

مربای انجیر سیاه

بنابراین در این مطلب تصمیم داریم شما را با مواد لازم برای تهیه مربای انجیر سیاه آشنا کنیم و سپس طرز تهیه مربای انجیر سیاه را برای شما شرح دهیم.

دقت داشته باشید که مواد اولیه با نسبت‌های مشخصی کنار هم قرار گرفته اند تا مربای خوش طعم تری به شما بدهند.

اگر تصمیم گرفتید مربا را به مقدار بیشتری تهیه کنید باید نسبت‌های بین مواد اولیه را رعایت کنید. در ادامه با طرز تهیه مربای انجیر سیاه آشنا خواهید شد.

مربای انجیر

بهترین طرز تهیه مربای انجیر سیاه

برای تهیه مربای انجیر باید ابتدا انجیرها را تمیز شسته و بعد از اینکه خشک شدند با خلال دندان روی آنها دو سوراخ ایجاد کنید به صورتی که خلال از دو طرف انجیر بیرون بزند. این سوراخ ها باعث می شود که شکر ها کاملا جذب انجیر شوند و طعم مربای شما خوشمزه تر و یکدست تر باشد.

در صورتی که بخواهید مربای انجیر مجلسی داشته باشید و زیر دندان کمی حالت سفتی داشته باشد باید دو پیمانه آب و شکر به همراه انجیرها درون یک ظرف بریزید و یک روز کامل درون یخچال بگذارید.

دستور پخت مربای انجیر سیاه

ولی در صورتی که بخواهید مربای نرم و شل تری داشته باشید و زودتر تهیه شود باید اول انجیر ها را درون یک قابلمه ریخته و سپس شکر را روی آن پخش کنید و شعله گاز را بالا ببرید و دو پیمانه آب با دانه های هل داخل قابلمه بریزید و منتظر بمانید که مربا به جوش بیفتد. هنگامی که به جوش افتاد شعله را کمتر کنید و در قابلمه را بگذارید تا 45 دقیقه الی 1 ساعت مربای شما بپزد و نرم تر شود.

مربای انجیر سیاه خانگی

برای اینکه قوام و غلظت مربا را تست کنید و بعد آن را از روی گاز بردارید بهتر است کمی از شیره مربا را بین دو انگشت خود قرار دهید و آرام انگشتانتان را باز کنید اگر به شکل یک نخ کشیده شد ولی پاره نشد یعنی قوام مناسبی دارد و پختن آن کافی است و می‌توانید شعله را خاموش کنید.

برای اینکه مربای شما کپک نزند می توانید یک لیمو را از وسط هم بریده و تخم های آن را در بیاورید و از همان ابتدا داخل قابلمه مربا بگذارید و یا در آخرین مرحله کمی جوهر لیمو به مربای خود اضافه کنید. وقتی مربا خنک شد می توانید آنها را در شیشه های دلخواه ریخته و در یخچال نگهداری کنید.

مربای انجیر سبز

 

حتما بخوانید : تباهگ بلوچستان
فرشاد اشرف گنجویی
ارسال دیدگاه