لخ لخ بوشهری

لخ لخ بوشهری

لخ لخ بوشهری

مواد لازم برای تهیه لخ لخ بوشهری

غذاهای جنوبی عطر و طعم جذابی دارند و از آن جایی که برخی از مردم شهرهای جنوبی به زبان عربی صحبت می‌کنند بعضی از غذاهای خطه جنوب اسم‌ عربی دارند.

یکی از غذاهای محلی و معروف جنوبی که مختص شهر بوشهر می‌باشد لخ لخ است که به معنی بوی خوش عطر و خوش می باشد که بیشتر در سواحل خلیج‌فارس تهیه می‌شود و طرفداران زیادی دارد.

لخ لخ محلی بوشهر

برای تهیه این غذای سنتی و محلی بوشهری باید ابتدا مواد لازم برای تهیه لخ لخ بوشهری را بشناسید و آنها را تهیه کنید؛ سپس طرز تهیه لخ لخ بوشهری را به شما آموزش می دهیم تا بتوانید این غذای خوشمزه را مانند محلی های جنوبی تهیه کنید و از خوردن آن لذت ببرید.

اگر دقت کنید مشاهده خواهید کرد که نسبت های دقیقی بین مواد اولیه قرار داده شده تا غذای شما عطر و طعم و کیفیت بهتری داشته باشد.

این مقدار مواد اولیه غذای مورد نیاز 4 نفر را فراهم می کند و در صورتی که بخواهید این غذا را برای تعداد نفرات کمتر یا بیشتر تهیه کنید باید با در نظر گرفتن نسبت های دقیق بین مواد اولیه مقدار آنها را افزایش یا کاهش دهید.

لخ لخ بوشهری

بهترین طرز تهیه لخ لخ بوشهری

در اولین مرحله برای تهیه این غذای محلی باید سبزی هایی که نام برده شد را خوب بشویید و وقتی که آب آن ها خارج شد خرد کنید.

سپس سیر و پیاز را نگینی خرد کرده و تمر هندی را هم با 6 پیمانه آب مخلوط کنید و شیره تمر هندی را بیرون بیاورید و سپس آن را از صافی رد کنید.

پس از آن ماهی ها را هم خوب پاک کنید و به نمک آغشته کنید و برنج را خوب بشویید.

در مرحله بعدی باید یک قابلمه بزرگ روی شعله گاز قرار دهید و مقداری روغن داخل آن بریزید. وقتی روغن گرم شد پیاز هایی که نگینی خورد کرده بودید را داخل روغن تفت دهید تا سبک و طلایی رنگ شوند.

دستور پخت لخ لخ بوشهری

سپس سیر را اضافه کنید و تفت بدهید و در همین حین فلفل و زردچوبه را هم داخل آن بریزید.

بعد از اینکه سیر و پیاز را با هم تفت دهید سبزی هایی که خرد شده بود را درون قابلمه بریزید و تفت دهید تا سرخ شوند و بعد شیره تمر هندی که صاف کرده بودید را اضافه کنید و منتظر بمانید که باهم بجوشند.

پس از آن باید ماهی های نمک زده را با آب سرد شسته و به موادی که در حال جوشیدن هستند اضافه کنید تا به تدریج بپزند. هنگامی که ماهی ها پختند باید آن را از قابلمه در بیاورید و در گوشه ای بگذارید.

غذای محلی بوشهری

پس از آن باید برنجی که شسته شده را درون قابلمه بریزید و منتظر بمانید که آب آن بجوشد و کشیده شود تا جایی که آبی داخل غذا باقی نماند و شعله را کمتر کنید و ماهی ها را روی برنج بچینید و در قابلمه را با دم کنی روی آن بگذارید و صبر کنید که برنج خوب دم بکشد و غذا جا بیفتد.

تقریباً یک ساعت و نیم برای پختن و جا افتادن غذا به زمان احتیاج دارید.

لخ لخ جنوبی

 

حتما بخوانید : خورشت ساک
فرشاد اشرف گنجویی
ارسال دیدگاه