خورشت بادمجان

خورشت بادمجان

خورشت بادمجان

مواد لازم برای تهیه خورشت بادمجان

یکی از خورشت های سنتی ایرانی خورشت بادمجان است که شباهت بسیار زیادی به خورشت قیمه دارد. برای تهیه خورشت بادمجان مجلسی می توانید از گوشت قرمز یا گوشت مرغ استفاده کنید که در این مطلب تصمیم داریم طرز تهیه خورشت بادمجان مجلسی با گوشت را به شما آموزش بدهیم تا بتواند این غذای لذیذ و خوشمزه را برای وعده غذای اصلی ناهار یا شام تهیه کرده و در کنار عزیزانتان نوش جان کنید.

خورشت بادمجان

به این نکته توجه داشته باشید که این نسبت هایی که بین مقادیر مواد اولیه وجود دارد با هدف مشخص و اندازه گیری شده تعیین شده و اگر بخواهید این غذا را برای تعداد نفرات کمتر یا بیشتر تهیه کنید باید با رعایت همین نسبت ها، مقدار مواد اولیه را تغییر دهید تا طعم خورشت شما همچنان لذیذ و خوشمزه باقی بماند.

پس ابتدا مواد لازم برای تهیه خورشت بادمجان مجلسی را مشاهده کرده و پس از آن طرز تهیه خورشت بادمجان مجلسی را به شما آموزش می دهیم. این مواد اولیه برای 4 نفر تدارک دیده شده است.

خورشت بادمجان مجلسی با گوشت

بهترین طرز تهیه خورشت بادمجان مجلسی

در اولین مرحله برای تهیه خورشت بادمجان مجلسی باید یک ماهیتابه روی شعله گاز قرار دهید و کمی روغن داخل آن بریزید.

وقتی که روغن‌ گرم شد پیازها را به صورت نگینی خرد کرده و داخل تابه تفت دهید. وقتی کمی نرم تر شد گوشت را داخل تابه بریزید و با هم تفت بدهید و کمی زردچوبه و فلفل سیاه داخل آن بریزید و تفت دادن را حدود 10 دقیقه ادامه دهید تا رنگ گوشت تغییر پیدا کند و بوی ناخوشایند آن هم برطرف شود‌.

سپس رب گوجه فرنگی را به گوشت و پیاز خود اضافه کنید و یک دقیقه هم آن را تفت دهید تا بوی خامی آن گرفته شود و رنگ آن تغییر پیدا کند.

خورشت بادمجان با برنج

بعد حدود 6 لیوان آب داخل قابلمه خورش ریخته و حرارت را زیاد کنید تا خورش به جوش بیفتد سپس شعله را کمتر کرده و اجازه بدهید که گوشت شما بپزد و کم‌کم خورشتتان جا بیفتد. اگر آب خورشت شما کشیده شد و گوشت نپخته بود باز هم به آن آب جوش اضافه کنید تا گوشت کاملا مغز پخت شود.

در همین زمانی که منتظرید تا گوشت خورشت بپزد می‌توانید بادمجان ها را شسته و پوست بگیرید و سرخ کنید و در گوشه‌ای بگذارید و دو پیاز هم به صورت خلالی خرد کرده و داخل روغن سرخ کنید تا برشته شود.

هنگامی که گوشت شما پخت و خورشت غلیظ تر شد و آب اضافی آن کشیده شد، حدود 3 لیوان آب باید داخل خورشت مانده باشد تا شما نمک و گرد لیمو به آن اضافه کنید و خورشت خود را با هم مخلوط کنید تا همه مواد با هم یکدست شوند.

سپس بادمجان ها را روی خورشت خود قرار دهید و پیازی که سرخ کرده بودید را هم روی آن بریزید و در همه جا پخش کنید و در قابلمه را نیمه باز بگذارید تا خورشت با همان حرارت ملایم جا بیافتد.

چلو خورشت بادمجان با گوشت

از وقتی که بادمجان‌ها را روی خورش قرار می‌دهید تقریباً 15 دقیقه برای نرم شدن آنها زمان نیاز است بعداً خورشت شما دیگر آماده شده و می توانید گوجه هایی که حلقه ای کرده بودید روی بادمجان ها بگذارید و در قابلمه را بگذارید تا گوجه ها هم نرم شوند.

تقریبا با گوشت 5-10 دقیقه خورشت شما جا افتاده و می توانید آن را در ظرف دلخواه سرو کرده و در کنار برنج کته یا آبکش نوش جان کنید.

توجه داشته باشید که گرد لیمو برای طعم ترش دادن به خورشت بود و اگر خواستید می توانید از آبغوره یا آبلیمو هم استفاده نمایید.

خورش بادمجان و گوجه

حتما بخوانید : دلمه بادمجان
فرشاد اشرف گنجویی
ارسال دیدگاه